Със започването на активния селскостопански сезон Изпълнителна агенция  Главна инспекцията

...
Със започването на активния селскостопански сезон Изпълнителна агенция  Главна инспекцията
Коментари Харесай

Стартират засилени проверки в селското стопанство

Със започването на дейния селскостопански сезон Изпълнителна агенция  „ Главна инспекцията по труда “ (ИА ГИТ) обичайно ускорява контрола в селското стопанство. Секторът годишно е измежду акцентите в контролната активност на Агенцията, тъй като е разпознат като рисков по повод потреблението на разнообразни форми на недеклариран труд.

През 2022 година контролните органи на Инспекцията по труда са направили 4039 бр. инспекции в селското стопанство. Констатираните нарушавания са 13 551 бр. Установените случаи на работа без трудов контракт в бранша са 228 бр. И през 2023 година инспекциите в бранша още веднъж ще обгръщат главно растениевъдството и отглеждането на животни.

Ще ви изплатят ли заплата, в случай че нямате контракт

Инспекцията по труда припомня, че работодателите би трябвало да подписват трудови контракти с наетите от тях служащи. Договорите за краткотрайна сезонна селскостопанска работа са опция земеделските стопани, които отглеждат плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн, да наемат законосъобразно работна ръка по облекчена процедура. Т.нар. еднодневни трудови контракти не се записват в Национална агенция за приходите. Те са с дълготрайност един ден и земеделските стопани нямат обвързване да издават заповеди за прекратяването им и да оформят трудови книжки.

 istock istock
При този тип контракти наетите не губят право на обществено подкрепяне и не се стопират компенсациите им за безработица. Така те получават спомагателен приход от труд дружно със обществените помощи и компенсации. От тези контракти могат да се възползват записаните аграрни стопани, отглеждащи плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн.

За 2022 година са предоставени 260 826 бр. мостри на еднодневни трудови контракти на 3714 бр. аграрни стопани. Те се дават след авансово заплатени осигурителни вноски за здраве, пенсия и професионална болест и трудова акцидент в размера, който е за сметка на работодателя. С цел да облекчи администрирането еднодневните контракти, ИА ГИТ сътвори онлайн система за даване на образците им. Чрез нея земеделските стопани могат да получат образците когато и да е, даже в извънработното.

Расте недекларираният труд у нас

По план „ Оптимизация и нововъведения в ИА ГИТ “, финансиран по Оперативна стратегия „ Развитие на човешките запаси “, съфинансирана от Европейския съюз посредством Европейския обществен фонд, са назначени помощник-инспектори, които могат да дават на земеделските стопани достъп до системата и насоки за работата с нея.

Софтуерът разрешава автоматизирано генериране на мостри на контракти, в които да попадат данните на лицата, които един път към този момент са наемани от даден производител. Той разполага и с калкулатор, който автоматизирано генерира в разписката към контракта дължимите за сметка на наетото лице налози и осигуровки и чистата сума, която би трябвало да му бъде изплатена. Калкулатор пресмята и броя мостри на контракти, които земеделският собственик може да получи против заплатената за осигуровки сума за съответния месец.

В уеб страницата на ИА „ Главна ревизия по труда “, в рубриката „ За работодатели и работещи “, подрубрика  „ Трудови контракти по член 114а от КТ “ може да бъде открита повече информация за еднодневните контракти и даването на мостри, както и Ръководство за работа със системата https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/list/401
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР